Ve Elif Kemahlıoğlu…

Suna Baykam: Sosyete Art’a hoş geldiniz Elif Hanım.  Dünya görüşünüzü sanatınıza yansıtırken yaptığınız araştırmalar ne kadar sürüyor? Sonrasında emeğinizin karşılığını alınca neler düşünüyorsunuz? ‘’İyi ki sanat var’’ diyor musunuz?

Elif Kemahlıoğlu: Merhabalar hoş bulduk. Yaptığım araştırmaların belli bir süresi yok aslında, devamlı araştırma içerisindeyim diyebilirim, etrafımda gördüğüm doğanın yarattığı renkler, desenler ve şekiller yansıyor sanatıma ve bu yüzden gördüğüm her şeyi kaydediyorum diyebilirim. Emeğimin karşılığını aldığımı görmek benim için en kıymetli en mutluluk verici an. Sonuç olarak bir şekilde kendime göre olan düşüncelerimi ve gördüklerimi karşımdakine geçirebilmek en büyük başarı bence. Sanat İYİ Kİ var!

Suna Baykam: Sosyete Sanat çatısında sanata destek ve sanatçıya konuşma olanağı sağlayarak hayata tutunmak ve tekrar tekrar heyecanı hissetmek istiyoruz. Sizin sanat adına duyduğunuz naif heyecanlar nelerdir? Boyalar mı, mekânlar mı veya bilemediğimiz saatler boyunca uğraşlarınız mı?

Elif Kemahlıoğlu: Sağladığınız bu olanak için bir sanatçı olarak öncelikle sizlere teşekkür ederim. Renkler ve dolayısıyla boyalar beni çocukluğumdan beri aşırı heyecanlandırıyor.  Hala daha bu heyecanım devam ediyor, bazen ”güzel atölye kazaları” diye adlandırdığım yanlış karışmış renklerden doğan yepyeni renkler beni günler boyunca mutlu edebiliyor. Aynı zamanda farklı malzemeleri manipüle edip alışılmışın dışında kullanmak ve bunlar için yaptığım sonsuz deneyler beni en çok eğlendiren kısımlarından biri işin.

Suna Baykam: İnsanlara karıştığınız günlerde sanatçı olarak yaşamaktan memnun musunuz? İlk başladığınız günlerde bu günleri (Covid hariç) düşünebiliyor muydunuz?

Elif Kemahlıoğlu: İnanılmaz mutlu ve memnunum. Düşünebiliyordum aslında çünkü ilkokul yıllarımdan beri bir şekilde dekor olsun resim yarışmaları olsun hep bu işin bir parçası olma yolundaydım ve bu konuda ailem olsun okulum olsun hep destekleyici oldular ve yaratmam ve kendim olmam için imkânlar sundular.

Suna Baykam: Ailenin teşvik etmesi ve yanında durması hayatınıza ne tür güzellikler sundu? Çok güzel bir örnek verdiniz bizlere.

Elif Kemahlıoğlu: Hayatımı bir şekilde bu yönde erken yıllarda şekillendirebilme cesareti verdi öncelikle. Devamında da hayallerimi devam ettirecek gücü buldum kendimde, bir şekilde zor günler geçirsem de hep kendime çizdiğim yoldan şaşmamaya çabaladım.

Suna Baykam: Yolun devamında kendinizde değişiklik düşünüyor musunuz?

Suna Baykam: Bazen hayat şaşırtıyor bazen insan…

Elif Kemahlıoğlu: Yolun devamını şu sıralar pek düşünmemeye çalışıyorum aslında. Değişiklik güzeldir neden olmasın 🙂

Suna Baykam: Anda kalabilmek de güzeldir.

Elif Kemahlıoğlu: Kesinlikle özellikle böyle bir dönemde

Suna Baykam: Pandemi geçecek elbet. Neler yaparak pozitif kalıyorsunuz?

Elif Kemahlıoğlu: Kendimi mümkün olduğunca meşgul etmeye çalışıyorum, aylardır belki de yıllardır bekleyen projelerime dönüyorum ve onları tekrar gözden geçiriyorum. Ama benim için de pek kolay olmuyor tabii ki de süreç uzadıkça pozitif kalmak zorlaşıyor.

Suna Baykam: Dünya da neler değişir? Sizin bakış açınızdan.

Elif Kemahlıoğlu: Neler spesifik olarak değişir çok tahmin edemiyorum ama bence hiçbir zaman eski ”normal” diye adlandırdığımız hayat olamayacak. Tabii ki mekânlar tekrar açılacak insanlar tekrar kalabalıklar içerisinde olacaklar ama bir şekilde farklı olacak bence. Süreç uzadıkça da insanların psikolojisi üzerindeki etkileri de daha kalıcı olmaya başlıyor gibi geliyor bana buda özellikle sosyal düzen üzerinde bir değişikliğe sebep olacak diye düşünüyorum ben.

Suna Baykam: Dünyayı, doğayı ve evreni daha iyi mi anladık peki?

Elif Kemahlıoğlu: Umuyorum 🙏🏻

Suna Baykam: Doğaya bakarken sanatı nasıl görürsünüz?

Elif Kemahlıoğlu: Doğa çok farklı şekiller, desenler ve renkler üretir, gerçek sanatçı doğadır zaten bence.

Elif Kemahlıoğlu: Her defası orijinaldir bir de.

Suna Baykam: Esinlendiniz mi hiç? Sizde nasıl enerjiler var?

Elif Kemahlıoğlu: Her desen, her şekil her renk farklıdır aslında.

Elif Kemahlıoğlu: Devamlı doğadan esinlenirim, hep bulutların köklerin yaprakların çiçeklerin oluşturdukları şekillere bakarım hikâyeler yazarım. En sevdiğim şeylerden bir tanesi bulutlara bakıp onlar akıp giderken resimli hikâyeler yazmaktır aklımdan. Bunlarda hep resimlerimin ilham kaynağı olurlar.

Elif Kemahlıoğlu: Hayır yazı yazmıyorum aklımdan öyle anlık hikâyeler 🙂

Elif Kemahlıoğlu: Yazı bambaşka ve bende hiç olmayan bir yetenek maalesef.

Suna Baykam: Küçük hatırlatma notları yazıyorsunuz o halde. Çok güzel şeyler. İnsanı motive eden yazılar…

Elif Kemahlıoğlu: Aynen 🙂

Suna Baykam: Peki kültür adına nelerden beslenirsiniz?

Elif Kemahlıoğlu: Eskisi kadar vakit ayıramasam da kitap okumak en sevdiğimdir ve tabii ki film.

Suna Baykam: Şu günlerde başladığımız güncel haber sitemiz Sosyete Art’ta sanat platformunun altyapı taşlarını oturtuyoruz. Zamanı bekleyemiyoruz. Zaten hızla geçiyor bizlere sormadan. Ne kadar fayda o kadar yarar. Acaba neler olacak? Kimse bilemiyor. Bence tutunulacak en güzel emek yine ve yine sanattır.

Suna Baykam: Resimlerinizde nasıl felsefeler yaşatıyorsunuz?

Elif Kemahlıoğlu: Doğanın betonlaşmaya karşı olan savaşını ele almıştım bir sergimde mesela

Suna Baykam: Biraz bahseder misiniz? Sergiden evvel neler oldu sergiden sonra neler gelişti? İnsanlar nasıl tepkiler verdiler?

Elif Kemahlıoğlu: Sergiden evvel uzun bir hazırlanma sürem vardı beton ve ip gibi malzemeleri tuvalin üzerinde boyanın yanında kullandığım için genellikle tek başıma atölyemde hazırlık aşamasındaydım. Sergi çok başarılı geçti vermek istediğim mesajı verebildim, insanlardan anlattığım konu ile ilgili aldığım olumlu tepkiler benim için en önemli kısmıydı.

Suna Baykam: Kendi atölyenizdeki yaşamınız nasıldır?

Elif Kemahlıoğlu: Atölyemdeki yaşamım aslında benim için çok keyifli aynı zamanda evim olduğu için yeri geldiğinde kendi kendime kaldığım huzur bulduğum yer yeri geldiğinde yarattığım mekân yeri geldiğinde de en sevdiklerimle güldüğüm veya ağladığım yer.

Suna Baykam: Size katkılarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Tekrar görüşmek üzere.

Bir cevap yazın